برد پکیج

برد پکیج

برد پکیج در پکیج های قدیمی از برد کنترل استفاده نمی شود. فقط با یک یا چند ترموستات یا آگوستات و چند قطعه مکانیکی کنترل می شوند. اما اکنون در پکیج ها از انواع و اقسام بردها استفاده می شود.

برد کنترل وظیفه کنترل قطعات رار به عهده دارد . در برخی از شرکت ها این وظایف را به دو یا سه برد محول می کنند تا در صورت خراب شدن، مصرف کننده هزینه کمتری را متحمل شود.

همیشه یک برد میکروچیپ وجود دارد که به قطعات اصلی دستگاه متصل است. به این برد، برد اصلی کنترل میگویند.

در دستگاه هایی که صفحه نمایشگر دیجیتال دارند معمولا از یک برد دیگر استفاده می شود. وظیفه این برد نمایش وضعیت های مختلف دستگاه است. وظیفه دیگر این برد دریافت درخواستهای مصرف کننده و اعلام آن به برد اصلی دستگاه است. برد دیگر که در اکثر مواقع با برد اصلی دستگاه ادغام شده است برد جرقه زن گفته می شود. تعداد دستگاه هایی که برد جرقه زن آنها از قسمت برد اصلی جدا شده است بسیار کم هستند.

برد جرقه زن می تواند چسبیده به برد اصلی دستگاه یا بر روی شیر گاز یا در محوطه پایین دستگاه نصب شده باشد.

برد اصلی کنترل

بردهای اصلی نسبت به شرایط، مجری فرمان هستند. در بعضی از بردها می توان تغییراتی به نسبت شرایط مصرف کننده ایجاد کرد.

به عنوان مثال: دمایی که توسط مصرف کننده برای یک پکیج متصل به مبدلهای گرمایی مانند رادیاتورها تعیین می شوند متفاوت از دمای پکیجی که به سیستم گرمایش از کف متصل می شود یکسان نیستند.

برای این موضوع در زمان نصب پکیج می بایست برای تعیین دما توسط مشتری محدودیت ایجاد کرد.

مثال بالا یکی از تغییراتی است که ممکن است در زمان نصب توسط سرویس کار به آن نیاز داشته باشد که در پکیج های مختلف به چند روش انجام می شود.

این تغییرات در برد می تواند شامل: تبدیل نوع سوخت، تغییر اختلاف دمای استارت حداکثر توان گرمایی پکیج، حداکثر دمای آب گرم مصرفی و… باشد.

این برد می تواند برای همه مدلها کارایی داشته باشد و فقط با تغییراتی می توان این برد را در مدل های مختلف که از نظر توان، نوع کار و نوع تهویه متفاوت هستند، به کار برد. این تغییرات به چند روش اعمال می شود:

روش اول:

این روش(جامپر کردن) با نصب اتصال مابین شاخکهای ثابتی در برد کنترل انجام می شود.

روش دوم:

در این روش بردها تعدادی کلید کوچک (دیپ سوئیچ) در قسمتی از برد کنترل میباشند.  با خاموش یا روشن کردن آنها این تغییرات اعمال می شود.

در این روش نیازی به دسترسی به برد كنترل یا باز کردن درب دستگاه و محفظه برد کنترل نیست.  این نوع بردها عملیات ها از طریق صفحه نمایشگر و کلیدهای روی درب پکیج انجام می شود و نسبت به دیگر بردها آسان تر است.

در بردهای کنترل از تعداد زیادی مقاومت، دیاک، خازن، رله و… وجود دارد . اما سرویس کاران پکیج حق هیچ گونه تعمیر و تغییر در ساختار اصل برد کنترل را ندارند . تنها موردی که امکان تعمیر آن توسط سرویس کار مجاز امکان انجام دارد تعویض فیوز شیشه ای است.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص نصب و تعمیرات پکیج دیواری علاقمند هستید و تمایل دارید ازین تخصص کسب درآمد کنید ازبخش بلاگ های سایت شرکت فرتاک ایران كه از جمله بزرگ ترین واردات کننده قطعات پکیج میباشد، استفاده کنید.

منو اصلی

باز کردن وات اپ
می تونم کمکتون کنم؟
شرکت فرتاک ایران
سلام سوالات خود را از ما بپرسید.