آدرس: تهران، خیابان قزوین، کوچه نوروزی، پلاک 4 | تلفن: 02155797512-02155797378 ​

رسوب زدایی

رسوب زدایی

ممکن است حتی با رعایت تدابیر پیشگیری کننده ای مثل: استفاده از ضدرسوب پلی فسفات یا مقناطیسی مبدل های حرارتی دچار رسوب گرفتگی شوند که می توان با کمک اسیدهای مجاز رسوب زدایی نمود

بعد از رسوب گرفتن مبدل حرارتی باید علت تشکیل رسوب را بررسی کنیم و رفع عیب نمائیم. ممکن است علت تشکیل رسوب، وجود املاح بیش از حد در آب بهداشتی ساختمان باشد. ارتفاع زیاد شعله، عدم نصب پلی فسفات یا شارژ به موقع آن، نصب ضدرسوب نامناسب و استفاده از اسیدهای بسیار قوی در شستشوهای قبلی از بین بردن سطح صاف داخل مبدل) از دلایل دیگر بروز این ایراد هستند.

مایع رسوب زدا

محلول مخصوصی است که برای از بین بردن رسوب مبدل استفاده می گردد. این محلول ضمن برطرف کردن کامل رسوب موجود در مبدل، باید دارای خصوصیاتی از جمله: عدم آسیب به مبدل و جلوگیری از سوراخ شدن آن، عدم تهدید سرویسکار، تجهیزات و عدم آسیب به محیط زیست باشد.

رسوب زدایی سنتی

در این روش اسید به کمک قیف یا وسیله مشابه، از یک طرف داخل مبدل ریخته شده و از طرف دیگر خارج می شود، بهتر است اسید با کمک یک لوله پلیمری با ارتفاع بالاتری نسبت به محل خروج قرار گیرد، تا فشار لازم نیز تامین گردد. البته باید مبدل درون یک ظرف پلاستیکی مناسب قرار گیرد، تا اسید روی کف ساختمان و سطوح دیگر تاثیر مخرب نداشته باشد. این روش به علت خطر پاشش اسید، زمان طولانی کار، تخریب زیاد مبدل، خطر استنشاق بخار اسید و مصرف زیاد اسید، کاربرد چندانی ندارد.

در مواردی با استفاده از یک پمپ کوچک مثل پمپ کولر آبی یا ماشین لباسشویی، یک ظرف پلاستیکی و شلنگ های رابط، اسید را از داخل ظرف وارد مبدل نموده و از سمت دیگر مبدل به سمت ظرف مورد نظر هدایت می کنند. این روش نیز به علت خطر پاشش و استنشاق زیاد اسید و خرابی شفت پمپ ها در اثر تماس با اسید توصیه نمی شود.

رسوب زدایی با دستگاه
دستگاه شستشوی مبدل دارای دو شلنگ رفت و برگشت است که به طرفین مبدل وصل می شود. اسید توسط شلنگ رابط به داخل مبدل پمپاژ شده و با کمک شلنگ دیگر دوباره به مخزن اسید برگردانده می شود. بدین صورت هیچ گونه پاشش یا استنشاق بخار اسید وجود نداشته و عملیات اسید شویی با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

صرفه جویی در اسید مصرفی، کاهش آسیب به مبدل، کاهش خطرات ناشی از پاشش و بخار اسد کاهش زمان رسوب زدایی و امکان شستشوی مبدل در منزل مشتری از مزایای استفاده از این دستگاه است. اسید شویی در این روش در حدود ۵ تا ۲۰ دقیقه با توجه به مقدار و نوع سختی آب با کمک تایمر دستگاه انجام می گیرد و باید دقت نمود که اسید برگشتی از مبدل در نهایت بدون کف (مواد رسوبی حل شده در اسید) باشد. نکته ۱: مبدل بعد از پایان رسوب زدایی باید به دقت توسط آب شستشو داده شود. نکته ۲: رسوب زدایی باید با محلول اسید کلریدریک (دیسکلر) یا جوهر نمک ۲۰ درصد انجام گیرد. نکته 3: اسید باید همیشه در ظرف های بسته نگهداری شود. زیرا گازهای حاصله باعث بروز مشکل در دستگاه تنفسی انسان می گردد و باید از هر گونه پاشش و ریختن آن بر روی سطوح دیگر جلوگیری شود و چنانچه پاششی اتفاق افتاد، سریعا با آب فراوان نسبت به شستن محل اقدام شود.

شستشوی مدار رادیاتور

برای برطرف کردن رسوب و آلودگی های مدار گرمایش که باعث کاهش دبی و تبادل حرارت در آن حلول مخصوص شستشوی مدار رادیاتور استفاده می شود. این محلول باید بتواننده کلیه رسوبات و جرم  های مدار را برطرف نموده و سازگار با قطعات و فلزات (مس، آلومینیوم و فولاد) باشد.

غیر سمی بودن، قابل استفاده در مدار گرمایش، سهولت نحوه استفاده و نگهداری از خصوصیات دیگراین محلول هستند.

محلول محافظ مدار گرمایش 

این محلول باعث حذف گاز هیدروژن در مدار رادیاتور شده و به مدت طولانی رادیاتور را در برابر هواگیری، خوردگی و رسوب گذاری محافظت می نماید.

استفاده از این محلول باعث حذف صدای حرکت آب در رادیاتور شده و از هواگیری مکرر مدار گرمایش و رادیاتورها جلوگیری می نماید.

بهینه سازی مصرف سوخت، افزایش عمر سیستم، کاهش هزینه تعمیرات و جلوگیری از ایجاد نقطه سرد در رادیاتورها از دیگر مزایای استفاده از این محلول می باشد برای شستشوی مدار با توجه به توصیه سازنده محلول و دستگاه، محلول را به مدار تزریق نموده و یک هفته بعد مدار را تخلیه می کنیم.

ضدرسوب مناسب را در مدار نصب نموده و صافی برگشت را نیز و می دهیم. حال محلول محافظ را به مدار اضافه می کنیم تا از ایجاد رسوب و تشكيل لجن درمدار گرمایش جلوگیری شود.

 

امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد. درصورتیکه به تخصص نصب و تعمیرات پکیج دیواری علاقمند هستید و تمایل دارید از این تخصص کسب درآمد کنید ازبخش بلاگ های سایت شرکت فرتاک ایران كه از جمله بزرگ ترین واردات کننده قطعات پکیج میباشد،استفاده کنید.

 

باز کردن وات اپ
می تونم کمکتون کنم؟
شرکت فرتاک ایران
سلام سوالات خود را از ما بپرسید.